StarEmpireX - OGame játéktippjeink, stratégiáink és fórumunk
X
Nyersanyagok

Nyersanyagok

A játék univerzumát háromféle nyersanyag alkotja: a fém, a kristály, és a deutérium. Ezen anyagok képzik a birodalmad alapjait: épületek építésére, harci illetve védelmi egységeket gyártására, valamint új technológiák kutatására használhatod fel őket. A játék során felhasznált nyersanyagok mennyisége határozza meg a toplistán elért pontszámodat is. Ahogy fejlődsz a játékban, egyre több nyersanyagra lesz szükséged, melyet számtalan módon megszerezhetsz. Ebben a leírásban részletesebben olvashatsz a három nyersanyagról, a kitermelésükről, valamint a többi erőforrásról is.

ERŐFORRÁSOK

A fém a leggyakrabban előforduló erőforrás az univerzumban. Egy semleges bolygó, bányák nélkül, 30 egység fémet képes előállítani óránként. Kereskedelmi értéke 1 FKÉ (Fém Kereskedelmi Érték vagy angolul MSU - Metal Standard Unit).

A kristály a legnehezebben bányászható nyersanyag. Ezt már nemsokkal a játék kezdete után látni is fogod, ugyanis nagy hiány lesz belőle. Ez az egész játék folyamán így lesz, mivel egy semleges bolygó a kristályt 3-4x lassabban termeli a fémnél. Egy semleges bolygó alaptermelése 15 egység kristály óránként. A kereskedelmi értéke 2 FKÉ, vagyis 2 egység fémért tudsz 1 egység kristályt vásárolni.

A deutérium a játék kezdetén egy igen ritka anyag, ugyanis nincs alap deutérium termelés. Ehhez egy deutérium szűrőállomást kell építeni, mely nagy energiafelhasználás mellett termel kevés deutériumot. Ahogy fejlődsz, úgy a nagyobb szűrőállomások akár több deutériumot is képesek termelni, mint amennyit a kristálybányák. Kereskedelmi értéke 3 FKÉ.

Minden bánya energiát használ fel a nyersanyag termeléséhez. A felhasznált energia mennyisége a bányák fejlesztésével folyamatosan növekszik. Ha az energiatermelésed mínuszos, akkor az azt jelenti, hogy a bányáid nem kapnak elég energiát, ezért nem működnek 100%-os hatékonysággal. A bányákon kívül a crawlerek, és az életformák épületei is energiát fogyasztanak, erre mindenképp érdemes odafigyelni a fejlesztések során. Néhány épülethez vagy kutatáshoz építési kritérium egy megadott energiaszint megléte. Ez az összes termelt energiát jelenti (Aktuális gyártás), és nem összekeverendő a kijelzett energia mennyiséggel. Az energiaszintet az építés elindításához kell biztosítani, utána már nincs szükség rá.

Az életformák frissítés hozott magával egy új nyersanyagot, az élelmet. Működése nagyon egyszerű: a bolygón lakó életforma élelemgyártó épülete termel x mennyiségű élelmet. Ha ennél a lakosok többet fogyasztanak, és az élelem elfogy, a népesség csökkenni kezd. Ha a termelés nagyobb, mint a fogyasztás, akkor a népesség addig nő, míg el nem éri a maximális élőhelyet.

Egy kis fizika: A deutérium a hidrogén egy stabil izotópja, amely annyiban tér el a közönséges hidrogéntől, hogy atommagja egy protont és egy neutront tartalmaz. Kutatók magfúziós kísérletekhez és energiatermelési célokra használják, ahol egy tríciumatom magjával egyesítik, hogy energiát szabadítsanak fel. Mivel a természetben átlagosan minden 6000 hidrogénatom közül egy deutérium, ezért a tengervíz nagy mennyiségben tartalmazza ezt az izotópot. Ez az Ogame deutérium elméletének az alapja.
A deutériumot űrhajók meghajtására, vagy a fúziós erőművekben használhatjuk energiatermelésre, de rengeteg épület és kutatás fejlesztéséhez is szükség van rá.

TERMELÉS ÉS BÓNUSZOK

A már fentebb is említett alaptermelés, és a gazdaság sebessége (szerver beállítás) határozza meg azt az óránkénti nyersanyag mennyiséget, melyet a bolygód bányák nélkül termel. Bányák építésével tudod növelni a termelésedet. A bányák az első pár szint kivételével kb. 10-20% termelésjavulást hoznak minden fejlesztéssel.

A játékban számtalan termelésbónuszra tehetsz szert. Minden bónusz számításakor az adott bolygó adott bányájának a termelését kell alapnak venni, majd az így számolt bónuszokat hozzáadni a teljes termeléshez. Ha energiahiány miatt kevesebb a bányatermelés, akkor a bónuszok is csökkennek.

Crawlerek: speciális építhető egységek, mely a védelemhez hasonlóan nem képes elhagyni a bolygót, ahol építettük őket. Minden egyes crawler 50 energiát fogyaszt, és bónuszt ad mindhárom bánya termeléséhez. Egy bolygón 8x annyi crawlert építhetsz, mint a bányáid szintje összesen az adott bolygón. Példa: Fém bánya: lv.20, Kristály bánya: lv.18, Deutérium szűrőállomás: lv. 19. Ebben az esetben összesen 8*(20+18+19), tehát 456 crawlert építhetsz. Amennyiben gyűjtő osztályba tartozol, nemcsak 50%kal több bónuszt kapsz crawlerenként, de a nyersanyag fülön atúlhúzhatod őket, hogy akár 150%-os hatásfokkal üzemeljenek, de magasabb energiafogyasztás mellett.

Plazma technológia: egy olyan kutatási terület, melynek fejlesztésével szintenként 1% fém, 0.66% kristály, és 0.33% deutérium termelési bónuszt kapsz. Mivel a technológia ára minden szinttel duplázódik, a megtérülési ideje drasztikusan nő. Függ a bányáid szintjétől, de 20+ szint felett már évekig is tarthat, mire visszahozza az árát!

Gyorítók: jelenleg 10-40%-os termelésgyorsítók léteznek, 7, 30 és 90 napos időtartammal. Ezeket egy bolygón lehet aktiválni, és amíg le nem jár, addig növeli a bányáid termelését. Hozzájutni árverésen, import/exporton, a boltban, valamint speciális eventeken (jutalmak event, vagy tárgyak expedíciókon event) lehetséges.

Geológus: heti 12500 sötét anyagért tudsz geológust hívni, aki 10% bónuszt ad minden bányára az összes bolygódon. Ha az egész parancsnoki testület aktív, akkor az további 2%-ot jelent.

Osztálybónuszok: a gyűjtő játékososztály és a kereskedők szövetségi osztály további bónuszokat biztosítanak - az előbbi 25%-ot, az utóbbi pedig 5%-ot.

Életformák: minden életforma egyedi épülettel rendelkezik, melyeket fejlesztve lényegesen gyorsítani tudod a termelésed. Az épületek mellett számos életforma kutatás is bónuszokat ad, mely az összes bolygódra hatással van. Az életformák után való kutatással pedig az egyes osztályok bónuszait tudod növelni véletlenszerűen.

POZÍCIÓBÓNUSZOK

Ha a galaxisnézetben rápillantasz egy tetszőleges rendszerre, 15 helyet fogsz látni beszámozva bolygóknak. Felül az 1, az adott naprendszer legközelebbi bolygója, alul pedig a 15, a naprendszer legtávolabbi bolygója. Minden pozíciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai:

Hőmérséklet: a naphoz közelebbi bolygók melegebbek, és több energia nyerhető a napműholdakból. A távolabbi helyeken a hőmérséklet nagyon alacsony, a napműholdak által termelt energia pedig kevés.

Termelékenység: minél hidegebb egy bolygó (13-15 a leghidegebb), annál több deutériumot termel. A középső (6-10) bolygók megnövelt fém kitermelést (max 35%), míg az 1-3 pozcíciók kristálybónuszt (max 40%) adnak.

Méret: a 8-as pozíción találhatók a legnagyobb bolygók, és szépen távolodva csökken a méretük: az 1 és a 15 pozin kolonizálhatók a legkisebb bolygók. Nagyobb bolygókra több épület építhető, magasabb szintű bányákat létesíthetsz rajtuk.