StarEmpireX - OGame játéktippjeink, stratégiáink és fórumunk
X
Nyersanyagok

Hajógyár, védelem

Bizonyára érdekel, hogy milyen egységeket építhetsz a játékban, és ezeket mi mindenre használhatod. Ezen egységek gyártására szolgál a hajógyár, mellyel hajókat, valamint védelmi eszközöket hozhatsz létre.

Az új fajta játék tutorial (irányelvek) már érthetően leírja, hogyan kell az első hajódat legyártani. Én azt ajánlom, hogy kezdésként szépen sorban hajtsd végre ezen irányelvek I. és II. oldalát a hajógyár és az első kis szállítód megépítéséhez.

HAJÓK

A hajókat két nagy részre lehet bontani: civil és hadihajókra.
Civil hajók: ide tartoznak a szállítók, a kolóniahajó, a szemetes, a kém, a crawler, és a napműhold. A civil hajók speciális feladatok elvégzésére szolgálnak, mint például új bolygók kolonizálása, űrszemét beszedése, vagy más játékosok kémkedése. Az alábbiakban részletesebben megismerheted a különböző civil hajók működését.

Kép leírása

Szállítók

Minden hajó képes valamennyi nyersanyagot elszállítani, azonban a szállítóhajók nagyságrendekkel nagyobb mennyiségre képesek. Felhasználhatók mind békés, mind hadi küldetésekre is. Flottamentés (fs) során ezekkel a hajókkal biztonságban tarthatsz nagy mennyiségű nyersanyagot.
Mi a különbség a kis és a nagy szállító között? Míg a kis szállítók 5000 egység raktérrel rendelkeznek, addig a nagy szállítók 25000 egységgel, mely 5x több felrakodható nyersanyagot jelent. A nagy szállító azonban csak 3x drágább, mint a kis szállító, így nagy mennyiségű nyersanyag esetén jobban megéri nagy szállítókat használni. Másik szempont a sebesség, és az üzemanyag fogyasztás: a kis szállító ugyan lassabb, mint a nagytestvére, azonban ha kifejleszted az impulzus technológiát 5-ös szintre, könnyűszerrel lehagyja majd. Bizonyos farmolós támadásoknál a nagy szállító visszafoghatja a nála gyorsabb hadihajókat, ha viszont kis szállítót küldesz helyette, akkor jelentősen növelheted a támadó flottád sebességét.

Kép leírása

Kolóniahajó

A kolóniahajók bolygók gyarmatosítására használhatók. Sikeres kolonizálás után az egység felemésztődik, és egy bizonyos mennyiségű (általában 10000) fémet és kristályt hagy az új kolónián. Amennyiben egyéb hajók is vannak a flottában, azok a szállítmányukat lepakolják, és visszatérnek az induló bolygóra. Mivel egy lassú hajóról beszélünk, sok esetben hasznos lehet hosszabb fs-ek küldése során.

Kép leírása

Kém

A játék leggyorsabb hajója. Elsődleges feladata a kémkedés, de sok más feladatra is használhatod őket: ha támadásba küldöd őket, valószínűleg elpusztulnak, így törmelékmezőt hoznak létre a célbolygónál. Ez lehetővé teszi, hogy egy játékos támadása előtt kémekkel támadd a bolygót, hogy a szemeteseidet a támadó flottád érkezése előtt ki tudd küldeni a célpontra. Ezen kívül holdlövésre is alkalmasak ahol pontosan 6667 darab kell a maximális 20%-hoz.

Kép leírása

Szemetes

A törmelékmezők nagy jelentőséggel bírnak birodalmad fejlődésében. Kisebbek spontán, nagyobbak pedig csaták után alakulnak ki, melyeket a szemetesekkel gyűjthetsz be. Az elején még bosszantóan lassú hajók az impulzus és a hiperűr meghajtás fejlesztésével rendkívül gyorssá válnak, melyet az életforma kutatásokkal tovább fejleszthetsz. Ha flottás játékos vagy, a szemetesek jelentik majd a bevételed nagy részét. Ne felejts el eleget küldeni a csaták után, hogy a létrejött törmelékmezőt mind betakarítsák! Ha nem vagy benne biztos mennyit küldj, használj csataszimulátort a keletkező törmelék megbecslésére!

Kép leírása

Napműhold

Ha gyorsan van szükséged nagy mennyiségű energiára, vagy nem szeretnél bolygómezőket elhasználni mindenféle erőművekkel, akkor a napműhold a legjobb választásod. A crawlerek és az életformák épületei rengeteg energiát felemésztenek, így egy hatékony gazdasághoz nélkülözhetetlenek. A napműhold egy olyan "hajó", ami nem képes elhagyni a bolygót, kvázi egy védelmi eszköz. Támadóereje alapesetben 1, ami azt jelenti, hogy 25-30 darab képes legyőzni egy könnyű harcost. Ennek ellenére nem ajánlom védelemnek használni, ugyanis minden hajónak gyorstüzelése van ellene.

Kép leírása

Crawler

A Crawlerek a gyűjtő osztály egyedi egységei, melyek darabonként 0.02%-kal növelik a nyersanyagtermelést az adott bolygón. Gyűjtőként még túl is hajthatod őket a nyersanyag beállítások menüben. Hasonlóan a napműholdakhoz, nekik is 1 a támadóerejük, és minden hajó képes gyorstüzelni rájuk.

Hadihajók: Különböző féle és fajta hadihajókról beszélhetünk a játékban, melyeket méret alapján csoportosíthatunk: vannak a harcosok, a cirkálók és a zászlóshajók - na és persze a halálcsillag.

Kép leírása

Harcosok

A harcosok a játék legkisebb hajói. Stratégiai szerepük zászlóshajók elleni harcban, az ellenfél elárasztásában rejlik. Mivel a zászlóshajóknak nincs gyorstüzelésük a harcosokkal szemben, ezért ha egy csatában bőségesen használsz harcosokat, az ellenfél zászlósai inkább őket fogják lőni, minthogy azon hajóidra lőjenek, amikre gyorstüzelésük van.

Két hajó tartozik a csoportba, a könnyű és a nehéz harcos. A könnyű harcosok rendkívül jók az ellenfél elárasztására, ugyanis olcsók. Ezen kívül holdlövésre is tökéletesek, pontosan 1667 darab adja ki a teljes 20%-os holdesélyt. A nehéz harcos kicsit erősebb a könnyű harcosnál, de annál drágább. Akkor érdemes csatába küldeni, ha sok cirkáló van az ellenfélnél, ugyanis a cirkálónak gyorstüzelése van a könnyű harcosra. Ne feledjük azonban, hogy a csatacirkálónak pedig a nehéz harcosra van gyorstüzelése!

Kép leírása

Cirkálók

Abban az esetben, ha egy légiónyi harcossal állsz szemben, a cirkálóméretű hajók segítségedre lehetnek. Ezt a csoportot alkotják a cirkálók, a felderítők, a csatahajók és a csatacirkálók. A csatahajón kívül mind képes valamelyik harcosra gyorstüzelni, így ezek rendkívül hatékonyak a kis hajók elpusztításában.

A cirkáló a játék leggyorsabb hadihajója (a felderítő gyorsabb, de ha fejleszted a lifeforms kutatásban, akkor gyorsabb lesz), emiatt tökéletes olyan rajtaütéseknél, ahol a menetidő kritikus szempont.

A csatahajó a legkiegyensúlyozottabb hajó a játékban. Tökéletes kisebb védelmek bontására, holdlövésre és halálcsillagok elpusztításásra is. Ezen előnyei ellenére mindig keverjük más hajókkal, mivel kiegyensúlyozottsága miatt csak "közepes" képességekkel rendelkezik, és sérülékeny a csatacirkálók és a kaszás ellen.

A csatacirkáló az a hadihajó, melyet flottapusztításra terveztek. Sorozattüzelése van a szállítók, és egy jópár hadihajó ellen is, emiatt bányász játékosok papírflottáját könnyedén ütheted vele.

A karakterosztályok megjelenésével került be a játékba a felderítő. Felfedező osztály esetén tudod gyártani, és egy erős szállítónak fogható fel. Nagy sebessége és árukapacitása tökéltessé teszi farmolásra, és mivel a szállítókhoz képest nagy tűzereje van, ezért sokszor kísérőflotta sem kell a támadáshoz.

Kép leírása

Zászlóshajók

A zászlóshajók a puszta erőt jelképezik egy flottában. Drágák, üzemanyagfogyasztásuk nagyon magas, és emellett lassúak is. A bombázó, a romboló és a kaszás tartozik ebbe a csoportba.

Mindhárom zászlóshajónak van egy speciális képessége. A bombázónak például az, hogy minden védelmi eszköz ellen gyorstüzelése van, így tökéletes védelembontásra. A rombolók képesek egyedül csatacirkáló ellen sorozattüzelni, valamint a halálcsillagok elpusztítására ez a leggazdaságosabb hajó. A kaszás pedig csata után azonnal képes begyűjteni a törmelékmező bizonyos hányadát, nem mellesleg a romboló ellen is gyorstüzelhet. Megépítése a Tábornok osztályhoz kötött.

Kép leírása

Halálcsillag

A játék Joker kártyája is lehetne a halálcsillag, mivel olyan pusztító ereje van, hogy pár darab képes egész flottákat megsemmisíteni. Segítségükkel lényegében veszteség nélkül áttörhetsz védelmeken és ellenséges flottákon, de akár holdat is rombolhatsz velük.

Erejéhez képest nagyon drága és nagyon lassú. Sebessége lehetővé teszi a több napos fs-t, ha van legalább egy a flottában.

A hajógyár szintjének növelésével lesznek elérhetők az egyre erősebb hajók és védelmi egységek. Az egységek építési sebessége is nő, így adott idő alatt több egységet építhetsz. A maximális gyártási sebesség másodpercenként 1 darab, ezt viszont már magas szintű nanite gyárral érheted csak el.

VÉDELMI ESZKÖZÖK

Az univerzumban ritkán adódik olyan szerencsés helyzet, amikor teljesen biztonságban tudhatod a kolóniáidat. A támadások előbb-utóbb úgyis utolérnek, így sosem árt előre gondolkodni. De nem mindegy, hogyan építed ki a védelmedet – a rosszul megépített védelem gyakran hátrányt jelent, mint előnyt.

A játék korai szakaszában nem sok értelme van védelmi rendszerekre költeni. Törekedj inkább a gyors fejlődésre: kutass, építsd a gazdaságod, kolonizálj. Persze itt is előfordulhat, hogy megtámadnak. A legjobb védelem ilyenkor az, ha mindig leüríted a nyersanyagaidat – ha nincs mit elvinni, nem leszel célpont.

Ha már stabilabb a helyzeted, és van néhány fejlett bolygód, akkor ideje lehet elkezdeni a védelmet építeni. Az első és legfontosabb tény, melyet tudnod kell: nincs beüthetetlen védelem. Megfelelő flottával, vagy megfelelő mennyiségű halálcsillaggal bármilyen védelem áttörhető.

Védelem tervezésekor két dolgot vegyél figyelembe: mennyi az a maximális nyersanyag mennyiség, amelyet az adott bolygódon tárolni fogsz? 1 napi termelés? 3 napi termelés? Esetleg 1 heti termelés + egy pár napműhold? A másik tényező pedig a támadó költsége. Ez a költség függ a támadó elvesztett egységeitől, valamint a támadó hajók deufogyasztásától. A kiépített védelemnek az lesz a feladata, hogy a támadónak akkora veszteséget okozzon, hogy ne érje meg neki támadni. Ennek számítására nagy segítségedre szolgálhat egy csataszimulátor.

A védelmi eszközök arányát úgy kell megválasztani, hogy mindenből legyen valamennyi, hogy kiküszöböljük a sortüzelés okozta károkat. A rakéta kilövő és a könnyű lézer hasonlóan a harcosokhoz "ellepi" az ellenfél seregét, így a nagyobb, drággább eszközeid nagyobb biztonságban tudhatják magukat. A nehéz lézert és az ion ágyút is használhatod az ellenfél ellepésére, de ezek már speciálisabb eszközök: az ion ágyú például képes gyorstüzelni a kaszás ellen. A gauss ágyú és a plazma torony a fő fegyver, mely ritkítja a támadó flottát, az igazi veszteségeket ők okozzák az ellenfélnek.

Halálcsillagok támadása esetén a támadónak nem kell deutériumot fizetnie üzemanyagként, ezek emiatt egy nagyon erős fegyvernek számítanak. Azonban a játék későbbi szakaszában, ha a védelem mellett hagysz a bolygon 50-100 halálcsillagot, akkor azok ritkítani fogják az ellenség halálcsillagait, ezáltal veszteséget okozva neki.